Rosyjscy hakerzy wykradli dane światowych liderów z brytyjskiego domu jubilerskiego

Gazeta Daily Mail poinformowała, o ​​cyber ataku na systemy bezpieczeństwa brytyjskiego domu jubilerskiego Graff Diamonds, w wyniku którego hakerzy uzyskali dostęp do danych osobowych światowych przywódców, aktorów i potentatów.
Z treści artykułu wynika, że za atakiem stoi grupa hakerów Conti, rzekomo powiązana z Rosją.
Według Daily Mail hakerzy umieścili już w darknecie prawie 70 tys. oficjalnych dokumentów, w tym akta dotyczące byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, amerykańskiej prezenterki telewizyjnej Oprah Winfrey, brytyjskiego piłkarza Davida Beckhama i innych.
Wśród klientów domu jubilerskiego wymieniani są także hollywoodzcy aktorzy Tom Hanks i Alec Baldwin, książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman, władca Dubaju szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, a także były wicepremier Kazachstanu Yerbolat Dosayev.
Hakerzy poinformowali, że opublikowane dane, które dotyczą około 11 tys. zamożnych klientów firmy, to tylko 1% plików pozyskanych w wyniku cyberataku.
Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa cyberprzestępcy będą żądać okupu w postaci kryptowaluty lub biżuterii. W przypadku grupy hakerów Conti możemy mówić o 10% rocznych dochodów z ataków.
Dom jubilerski potwierdził informację o włamaniu się do jego systemów bezpieczeństwa. „Niestety, podobnie jak wiele innych firm, byliśmy celem wyrafinowanego, choć ograniczonego cyberataku ze strony profesjonalnych i zdeterminowanych przestępców” – powiedział Graff Diamonds.
Według przedstawiciela domu jubilerskiego incydent został już zgłoszony organom ścigania i ICO, brytyjskiemu organowi regulacyjnemu ds. ochrony danych. Ponadto firma poinformowała również tych klientów, których dane zostały naruszone.
Wcześniej Microsoft informował, że hakerzy rzekomo powiązani z Rosją dokonali ponad 22 tys. nowych ataków na sieci struktur IT w ciągu czterech miesięcy. Według firmy mówimy o grupie Nobelium, która w Stanach Zjednoczonych jest powiązana z rosyjską Służbą Wywiadu Zagranicznego.