FBI ostrzega przed atakami ransomware wymierzonymi w sektor spożywczy i rolniczy

FBI wysłało ostrzeżenie ostrzegające firmy z sektora spożywczego i rolniczego, aby uważały na ataki ransomware mające na celu zakłócenie łańcuchów dostaw. Notatka FBI mówi, że grupy ransomware starają się „zakłócić operacje, spowodować straty finansowe i negatywnie wpłynąć na łańcuch dostaw żywności”.

„Oprogramowanie ransomware może mieć wpływ na firmy w całym sektorze, od małych gospodarstw po dużych producentów, przetwórców i producentów oraz rynki i restauracje. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach sieci do eksfiltracji danych i szyfrowania systemów w sektorze, który jest coraz bardziej uzależniony od inteligentnych technologii, kontroli przemysłowej systemy i systemy automatyzacji oparte na Internecie” – stwierdziło FBI.

„Firmy spożywcze i rolne, które padły ofiarą oprogramowania ransomware, ponoszą znaczne straty finansowe wynikające z płatności okupu, utraty produktywności i kosztów naprawy. Firmy mogą również doświadczyć utraty informacji wrażliwych i umożliwiających identyfikację osób”.

W zawiadomieniu wyjaśniono, że w ostatnich miesiącach sektor spożywczy i rolniczy był narażony na rosnącą liczbę ataków, ponieważ grupy oprogramowania ransomware atakują krytyczne branże o dużym polu ataków.

Wiele największych firm spożywczych wykorzystuje obecnie w swoich procesach szereg urządzeń IoT i inteligentnej technologii. FBI zauważyło, że celem ataków są większe firmy rolnicze, ponieważ mogą sobie pozwolić na płacenie wyższych okupów, a mniejsze podmioty są atakowane, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na wysokiej jakości cyberbezpieczeństwo.

„Od 2019 do 2020 roku średnie żądanie okupu podwoiło się, a średnia wypłata z ubezpieczenia cybernetycznego wzrosła o 65 procent w okresie od 2019 do 2020 roku. Najwyższe obserwowane żądanie okupu w 2020 roku wyniosło 23 miliony USD, zgodnie z prywatnym raportem branżowym. Według raportu IC3 z 2020 roku Raport IC3 otrzymał 2474 zgłoszenia zidentyfikowane jako oprogramowanie ransomware ze skorygowanymi stratami ponad 29,1 miliona dolarów we wszystkich sektorach” – podało FBI.

„Oddzielne badania wykazały, że 50-80 procent ofiar, które zapłaciły okup, doświadczyło powtórnego ataku ransomware przez tych samych lub różnych oszutów. Chociaż cyberprzestępcy używają różnych technik do infekowania ofiar oprogramowaniem ransomware, najczęstszymi sposobami infekcji są wiadomości e-mail kampanie phishingowe, luki w zabezpieczeniach protokołu Remote Desktop Protocol oraz luki w oprogramowaniu”.